close
تبلیغات
تاریخچه و معرفی فرش ترکمن خراسان شمالی
close
تبلیغات
ثبت لینک و بنر در اینجا
کسب درآمد اینترنتی
loading...
YourAds Here YourAds Here

مقالات مرتبط با قالیشویی

بازدید : 3
شنبه 18 آبان 1398 زمان : 9:12

قضیه فرش ترکمن خراسان شمالی سرخ و کناره های باریک بدور تا بدور آن باطرح هندسی هشت ضلعی لبریز شده که دیرتر در فرش های ترکمنی به طرح گؤل (Göl) ترکمن مشابه میباشد . در این کناره های باریک قالیشویی در مشهد که با جانوران افسانه ای بالدار در چهارضلعی های کوچک و گل های ستاره نظیر کوچک هم نقش بسته، به یک حاشیه عریض با طرح گوزن های پشت سر هم و در حالا جنبش ختم می شود . لبه حیاتی را سوارکاران سوار براسب پرکرده و تحت زین های اسب این سوارکاران در رنگ های متنوع طرح گردیده و لبه های بیرونی فرش با حاشیه بافت باریک شبیه وسط فرش نقش شده می‌باشد . رنگ های به کاربرده گردیده دراین فرش، سرخ، آبی رنگ روشن، زرد رنگ متمایل به سبز و نارنجی هست . نوع گره آن گره ترکی است . عقیده بر این است که اسب و سوارکاران آن یادآور نقش های تخته سنگ نینوا و تخت جمشید کشور ایران دیرباز هست . اما شماری از پژوهشگران در این فرش رابطه بلافصلی را در بین کورگانِ پازیریک با فرهنگ وتمدن ترکی قدیمی می بینند .یخ بافت فرش به عامل اینکه به نوع ای ناکامل برای ما از نسلی به نسل دیگر رسیده، برای همین نمی بضاعت داده های دقیق در رابطه آن اظهار‌ . اما برای تعدادی گروه مختص از فرش ها می بضاعت و توان تقریبا به طور مطمئن منشاء و تکامل نقش ها را تعیین کرد . فارغ از شک منشاء فرش در مشرق زمین هست . شاید بروز آن از ضرورت گرم کردن چادر (یورت) که ازسوی شبانان چادرنشین ابداع شده، سرچشمه می گیرد .

در باره این قضیه که فرش پازیریک در کجا بافته شده،‌ لحاظ واحدی بین محققان نیست و تا به روز جاری هم بطور جدا و اعتقاد و باور روشن نشده هست . پژوهشگر م . دیماند (M .Dimand) در این فرش محصول و کالا های کشور‌ایران را می بیند، که در آن موتیف های آشوری های بابل، هخامنشی و اسکیت های حیطه جنوب سیبری آمیخته شده اند .

پژوهشگر یو . شورمان (U . Schürman) بر این عقیده می‌باشد که این فرش در مناطق آذربایجان و ایران آن مقطع بافته گردیده است . عقیده دیگری را ج . بنت (J .Bennet) نمایندگی می نماید . وی در فرش پازیریک کار و فرآورده اسکیت های مغول را می بیند که در آن هنر سبک حیوانات نقش بسته است . او معتقد نمیباشد که این فرش در جمهوری اسلامی ایران ایجاد شده باشد و عقیده خویش را چنین مدلل می سازد که اسکیت ها خود یکی از کردار هایی بودند که خویش را دائم در هجرت به سوی غرب می دیدند . به نظر می برسد چنین چیزی غیر ممکن میباشد که این اخلاق و رفتار فرشی را بیش از سه هزار کیلو متر به حیطه خویش حمل کرده باشند تا با آن بخواهد گورِ یک حکمران یا تسلط را زینت بخشد . بعضا از پژوهشگران آن را اثر ترک های دیرین آسیای مرکزی به اکانت می آورند . ج . بِنِت(J .Bennet) با این تزکه مهد و گهواره فرش شرق در ترکستان شرقی و مغولستان قرار داشتند به برهان می نشاند .

در بافت فرش پازیریک هیچ اشاره ای به محل ایجاد آن نیست . گره این فرش گرچه گره فرش ( Ghiord یکی از شهرهای ترکیه) را نشان می دهد، البته در گور شبیه آن باقی باقیمانده های فرشی یافت شدند که گره های آن به فیس گره های Senneh بافت (در کردستان ) می باشند . به هر اکنون این دیرین ترین فرش شناخته شده، نشان می دهد که چه گونه گزینش محل ظریف باقی باقی‌مانده های منسوجات آن مدت که کجا و یا این که در چه وقتی بافته شده اند مشقت بار است .

نهایی لحاظ و عقیده درباره منطقه پیدایش بافت فرش بوسیله اکتشافات سِرآورل شتاین (Sir Aurel Stei ) ارائه می شود . وی درسال ۱۹۲۰ در جستجو های خویش در شهر کهن و کهن تجاری لولان در ترکستان شرقی باقی‌مانده های فراوان فرشی را پیدا می نماید که در گره های Ghiord و اسپانیایی بافته شده بودند . این فرش ها وابسته به دویست تا سیصد سال پیش از به دنیا آمدن بودند . همین جا این پرسش پیش می آید که آیا این فرشها در ترکستان شرقی بافته گردیده یا اینکه از غرب کشور‌ایران بمثابه کالای تجاری آورده گردیده بوده اند .

پژوهشگر روسی رودنکو در کورگانِ باسادای، واقع در۱۸۰ کیلومتری غرب پازیریک، زین اسبی را که از یک قطعه فرش صحیح گردیده است، پیدا می نماید . گره موجود دراین قطعه فرش به فیس گره Senneh بوده که در یک مترمربع هفت هزار و پانصد گره وجود داشت . برخی کشف فرش و ما‌نده زین اسب در پازیریک را تاییدی بر سنت نه اتفاقی هنر اسکیت ها دراین منطقه می دانند، که زین اسب بمثابه کالای صادراتی می توانسته باشد .

باقی باقی‌مانده های کوچکی از پانصد تا ششصد سال پیش از میلاد به وسیله آلمانی ها درسال ۱۹۰۶ میلادی کشف شد، که درآن طرح «سگی در حالا حرکت» و اشکال لوزی های کوچک سطر گردیده قابل شناخت است . این فرش پانصد گره در یک مترمربع داراست . برای سده های متعاقب تا کنون دلایل و مدارک شفاف تکامل سپسین و توسعه فرش شرق وجود ندارد . بجز منابع نوشتاری و گزارش تاریخی درمورد فرش مدت ساسانیان (۶۴۲- ۲۲۴ ) پیش ازمیلاد وجود ندارد که در قصر خسروشاه وجود داشته می‌باشد .

برچسب ها قالیشویی در مشهد ,
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 2

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  آمار سایت
 • کل مطالب : 21
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 1
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 1
 • بازدید ماه : 17
 • بازدید سال : 29
 • بازدید کلی : 29
 • کدهای اختصاصی